Restaurace u Malířů 1543

Restauraci U Malířů najdete na Maltézském náměstí na Malé Straně v Praze. Patří k nejstarším pražským restauracím, dochované záznamy hovoří o roku 1543 a k návštěvníkům se prý řadil i panovník Rudolf II. Současný interiér restaurace pochází z let 1936–1937, kdy vznikly originální nástěnné fresky. Restaurace hostům nabízí stylové a útulné prostředí s velkým důrazem na detail a luxus. Klenuté stropy, restaurované fresky, dobový nábytek a přirozené rozčlenění restaurace do dvou samostatných prostor – salonku a baru, vyzývají hosty k příjemnému posezení. K dispozici je také klub s klavírem a možností konání soukromých akcí.

Dům byl v 15. století přistavěn na hradbu před maltézským kostelem a klášterem, jehož postraním právem a knihami se řídil. Roku 1543 od Jiříka Kuřátky koupil dům malíř Šic za 40 kop grošů a od těch dob se tu říkalo U Malířů 1543. V roce 1604 koupil dům Jan Litoměřický z Jizbice a od jeho sirotků roku 1607 Benedikt Galthan, který dům přestavěl.

Podruhé byl přestavěn koncem 17. století a nazván U bílého kohouta. Dnešní úpravu domu dal B. Mázel v letech 1936 – 37. Na počátku 20. století se U Malířů stalo útočištěm pro umělce, bohémy a malíře, kteří sem přicházeli na vyhlášené sudové víno z Moravy a kteří často platili vlastní prací a domalovávali fresky na stěnách.

Po změně provozovatele prošla restaurace v roce 2016 kompletní renovací.

Kombinace tradiční kuchyně, kvalitních vín a historického interiéru umožní návštěvníkům zcela se ponořit do atmosféry a oddat se jedinečnému zážitku, jakým nepochybně večeře U Malířů 1543 je.